افزایش 50 درصدی محصول گوجه فرنگی با استفاده از توری سایبان (شید گلخانه)
افزایش 50 درصدی محصول گوجه فرنگی با استفاده از توری سایبان (شید گلخانه)

بنابر تحقیقات انجام شده در زمینه کشت گوجه فرنگی، کشت این محصول تحت پوشش توری شید رشد قابل ملاحظه‌ای می‌یابد. مطابق بر مطالعاتی صورت گرفته بر کشت گوجه فرنگی در مناطق نیمه خشک و بررسی کشت این محصول در دو وضعیت بدون پوشش و تحت پوشش توری شید گلخانه مشخص گردید که میزان بازدهی محصول با استفاده از توری سایه انداز تراکم 30 درصد، تا 50 درصد افزایش یافته است.

گوجه فرنگی های رشد یافته در داخل شید هاوس در قیاس با منطقه بدون پوشش ، خوشرنگ و براق بودند. به علاوه اینکه در موارد متعددی گوجه فرنگی های مناطق بدون پوشش مورد هجوم آفات قرار گرفتند. در بین محصولات تحت کشت در شیدهاوس تفاوت قابل ملاحظه ای در خصوصیات کیفی وجود نداشت در حالیکه بالاترین مقادیر مواد مغذی در محصولات تحت پوشش توری سایبان 30 درصد در قیاس با منطقه بدون پوشش مشاهده شد. لذا استفاده از توری سایبان با تراکم 30 درصد باعث بهبود کیفیت و بازدهی گوجه فرنگی ها در مناطق نیمه خشک شد .

توری سایبان  از گیاهان در برابر موج سرما و یخ زدگی حین فصل سرما و همچنین آفتاب سوختگی در فصل تابستان محافظت کرده و تاثیر مثبتی بر خواص فیزیولوژیکی بوته های گوجه فرنگی و کاهش آفات در قیاس با مناطق بدون پوشش داشت . کشت گوجه فرنگی در تمام فصول سال با  استفاده از شبکه سایبان امکان پذیر بوده و منجر به نرخ تولید بالاتر این محصول پرمصرف می‌گردد.

منبع: www.researchgate.net

برای اطلاع از بروزترین اخبار و مقالات ما صفحه اینستاگرام تورینه بافت که به تازگی ایجاد شده را پیگیری نمایید:

/https://www.instagram.com/toorineh_baftتاریخ انتشار: 12:34:35 1398/05/14
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
سایر مطالب
تاثیر قابل توجه شید گلخانه (توری سایبان) بر کشت فلفل دلمه توری ضدپرنده، گزینه‌ای مطمئن و آسان برای محافظت میوه درختان از آسیب پرندگان توری سایه انداز برای پرورش گل شید هاوس (Shade house) چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ توری سایبان - شیدگلخانه استفاده از توری سایبان جهت سایه اندازی در منازل و اماکن مسکونی و اداری استفاده همزمان از توری شید گلخانه و مه‌پاش درون گلخانه‌ها توری ایمنی ساختمان و مقایسه آن با دیگر لفاف‌های ساختمان توری سایبان- توری سایبان استخر پرورش ماهی توری سایبان (شید گلخانه) و زمینه‌های کاربرد آن پارامترهای موثر مربوط به تابش نور در رشد گیاهان در محیط گلخانه و فضای آزاد و چگونگی استفاده از توری سایه انداز و تاثیر آن- قسمت سوم پارامترهای موثر مربوط به تابش نور در رشد گیاهان در محیط گلخانه و فضای آزاد و چگونگی استفاده از توری سایه انداز و تاثیر آن- قسمت دوم پارامترهای موثر مربوط به تابش نور در رشد گیاهان در محیط گلخانه و فضای آزاد و چگونگی استفاده از توری سایبان و تاثیر آن- قسمت اول توری ضدسرمازدگی (Anti frost net) شبکه های توری سایبان (شید) و ضد سرمازدگی با حاشیه‌های تقویت شده
رفتن به بالای صفحه